czwartek, 16 sierpnia 2012

Muzyka 20-lecia międzywojennego... Jan Kiepura

Miało być o modzie z początków XX wieku, ale jakoś nie mam nastroju. Wczoraj jechałam samochodem i przełączałam kanały w radiu aż natrafiłam na coś, o czym warto sobie przypomnieć: "Brunetki, blondynki..." w wykonaniu Jana Kiepury. Osobiście nie jestem fanką arii, ale może po prostu za mało wiem na ten temat... W Polsce międzywojennej  (i nie tylko w Polsce) tenor był prawdziwą gwiazdą, a teraz wielu o nim nie pamięta... Dlatego przypominam:).


A tak przy okazji jeszcze parę słów o artyście. Za pieniądze zarobione w okresie międzywojennym Kiepura wybudował w Krynicy-Zdroju willę "Patria" wartą 3 miliony dolarów. Od 1967 roku (śpiewak zmarł w 1966 r.) w mieście organizowany był Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury, przemianowany później na Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. W tym roku festiwal po raz pierwszy nie będzie organizowany w Krynicy-Zdroju. Koncerty odbędą się w kilku miastach. Pierwszy Przystanek Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury zaplanowany jest na 10 września w Mielcu, kolejne koncerty odbędą się m.in. w Warszawie i Krakowie. Dla zainteresowanych szczegóły na stronie festiwalu: www.kiepurafestival.pl. Może warto poznać   tę stronę polskiej muzyki...

3 komentarze:

 1. Lubię od czasu do czasu posłuchać sobie muzyki z tamtych czasów. Ma ogromny urok i coś takiego w sobie, co przyciąga i poprawia humor :)

  Ps. Nie wiem gdzie odpisujesz na swoje komentarze, ale jakby coś, to wolę przeczytać twoją odpowiedź tutaj, a nie u siebie na blogu :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, dzięki za odwiedziny:) Wybrałam się nawet na rewizytę, sporo poczytałam, chciałam coś skomentować, ale okazało się, że nie umiem:|. Może to po prostu zbyt późna pora na takie wyzwania:).

   Usuń
 2. moja prababcia osobiście znała Jana Kiepurę!

  OdpowiedzUsuń