poniedziałek, 16 lipca 2012

Stare pocztówki

Podobno Poczta Polska likwiduje czerwone skrzynki pocztowe z najmniejszych miejscowości (tłumaczą się oszczędnościami). Zatem można powiedzieć, że oficjalnie już kroczymy w stronę nieodwracalnego upadku tradycyjnej korespondencji. Pozwoliłam sobie na małą podróż sentymentalną i wyszperałam różne stare pocztówki w necie.

Ale na początek jeszcze kilka słów historii. Pocztówka to wynalazek, który umiera dość młodo. Pierwsze karty pocztowe powstawały w drugiej połowie XIX wieku. Początkowo nie miały żadnych walorów ozdobnych - korespondencja miała charakter czysto informacyjny. W 1872 roku w Szwajcarii pojawiły się pierwsze widokówki. W Polsce natomiast, jeszcze na początku XX wieku rozwiązywano zagwozdkę odnośnie właściwej polskiej nazwy dla kartki pocztowej. W grudniu 1900 r. organizatorzy "Pierwszej Wystawy Kart Pocztowych w Warszawie" ogłosili konkurs na brakujące słowo oznaczające jednoznacznie kartę pocztową. Faworytami w konkursie były takie oto propozycje: listówka, liścik, otwartka, pisanka i pocztówka.Helena Modrzejewska

 pocztówka wydana w Gdańsku przed II wojną światową

Kilka kartek świątecznych 

stara rosyjska kartka świąteczna
 Stare widokówki

reprodukcja pocztówki z serii "Stara Warszawa" wydanej w 1910 roku
Warszawa, ok. 1905 r.

Jarosław, ul. Krakowska

Wrocław

Rawa Mazowiecka
Przy okazji poszukiwań tych okazów znalazłam odpowiedź na pytanie, które nurtowało mnie, gdy jako dziecko kolekcjonowałam kartki i pocztówki: jak nazywa się kolekcjonowanie pocztówek? Zbieranie monet - numizmatyka, kolekcjonowanie znaczków - filatelistyka. A zbieranie kartek pozostawało nienazwane. Okazuje się jednak, że to hobby jest popularne już od dawna. W 1904 roku powstało w Warszawie pierwsze polskie pismo poświęcone kolekcjonerstwu pocztówek - "Listek". Później takich pism było jeszcze kilka, m. in. kwartalnik "Filokartysta", bo zbieranie pocztówek to właśnie filokartystyka.

Na koniec jeszcze oprawa muzyczna - do wyboru:


lub coś z rodzimych zasobów:
3 komentarze:

 1. Ciekawy blog, interesujace wpisy, mozna sie czegos nauczyc...No i te dawne porady naszych babc, sa zapewne ciagle jeszcze najlepsze i niezastapione - wiec wyprobuje :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesujący blog. Będę z chęcią zaglądać.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten pierwszy obrazek pochodzi z mojej strony http://starepocztowki.tworze.com/dzieci-00.php proszę o podanie źródła i zaktualizowanie linku, po po kliknięciu obrazka na tej stronie następuje przekierowanie na nie istniejący już serwer.

  OdpowiedzUsuń